<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بگذار همه چیز در حد خودش بماند. افراط و تفریط هم تو را تباه می کند، هم آن چیزی را که در آن میانه روی نکرده ای. می دانم کار ساده ای نیست. همه ما این همه زندگی می کنیم که فقط همین یک چیز را یاد بگیریم. یاد بگیریم چه چیزی درست است و چه چیز ناصواب و چرا. اما باید این همه را یاد گیریم. مرتب به خودمان گوشزد کنیم، ترمز بگیریم، برگردیم و اصلاح کنیم.

قبل ترها مدام به خودم غر می زدم که چرا فلان خصلت بد در من هست یا چرا آدم باید این همه چیزی را که از آن منع شده با خودش داشته باشد. این چیزها برایم عذابی شده بود. تا اینکه فهمیدم اگر نباشند که اصلا خودسازی بی معنا می شود. آدمی که حسادت ندارد، خشم و غضب ندارد که آدم نیست. آنوقت با چه چیزی باید دست و پنجه نرم کند و کم کم گل کوزه اش شکل بگیرد و به آتش کدام کوره آبدیده و محکم شود؟

حالا کمی راحت تر با این چیزها کنار می آیم. اما این کلنجار بین خیر و شر در وجود آدمی همیشه هست. تا جایی که یکی غالب شود. به قولی یا تو ابلیس درونت را مسلمان کنی یا افسار این اسب را بسپری به دست نفس سرکش و بی خیال همه چیز بشوی.

عزیزی می گفت همیشه بهترین انتخاب، سخت ترین انتخاب است. می گفت آدمی مومن تر است که قید و بندهایش بیشتر باشد. می گفت راحت طلبی بزرگترین آفت است و توجیه بزرگترین دام. می گفت مطمئن باش هر لحظه که احساس کردی دیگر دوران راحتی و آرمش رسیده، دچار غفلتی بزرگ شده ای. می گفت .... او همیشه حرفهای خوبی می زد. حرفهایی که همه ما فوت آبیم. نه؟

 

 

/ 3 نظر / 4 بازدید
طاهر

والا ما با اين ميانه‌روی مخالفيم. تا مرزها رو نشکنيم که چيزی بهتر نمی‌شه. فکر کنم شما زودتر از معمول پير شدی يا اين بچه‌ها پيرت کردن. باری ...

آقا حشمت

خصايص انسانی بايد باشن چون بودنشون لازمه برای يه زندگی سالم! خار گل نباشه گل از بين ميره...

رضا

سلام . اين اولين پيامی است که برای شما ميفرستم .من مدت زيادی است که سايتهای مختلف را بازديد می کنم .سايتهای خيلی خوبی هستند ولی امروز نوشتههای شما به دلم نشست .برای همين تصميم گرفتم اين پيام را بفرستم .متشکرم