مرده را داشتند تلقین می‌دادند. پدری بود و بچه‌ها دور قبر ایستاده بودند. به صورتها که نگاه کردم، وحشت برم داشت. راستی چرا دیگر هیچ چیزی برایمان عجیب نیست؟ حتا ابهت مرگ در نظرمان ریخته! یعنی ظرفیتمان زیاد شده؟

چند سال پیش یک نفر داشت از کسی تعریف می‌کرد که چه آدم بزرگی است. بین حرفهایش گفت «او از هیچ چیز حیرت نمی کند. همه چیز برایش عادی و علی‌السویه است!» راستش من به این جور آدمها که البته این روزها تعدادشان هم کم نیست، شک می‌کنم. آدمی که از هیچ چیز تعجب نکند، هیچ چیز شگفت زده‌اش نکند، حیرتی برایش وجود نداشته باشد و همه چیز برایش عادی شده باشد، چطور می‌تواند زندگی کند؟ خیلی سخت می‌شود همه چیز.

این سئوال البته این روزها شاید خنده دار باشد. دیگر هیچ کداممان نه روز و شب، نه مرگ و زندگی و نه هیچ پدیده‌ دیگری شگفت زده‌مان نمی‌کند. اصلا هیچ چیزی وجود ندارد که ارزش فکر کردن داشته باشد. گاهی فکر می‌کنم چه می‌شود که پیامبر (صلی الله علیه و آله) از غور در آسمانها آنقدر شگفت زده می‌شود و ساعتها خیره می‌ماند به این نامتناهی، و ما اینقدر از عادی سازی همه چیز شگفت زده می‌شویم که «عجب بزرگ شده‌ایم؟!»

دنیای بی‌حیرانی، جز روزمرگی طاقت فرسا نیست.

 

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
آهو

مرگ؟!!!! یعنی ادم از مرگ هم تعجب نکنه؟ شایدم دیگه چاره ای نداشتن. حیرتاشون رو کرده بودن قبلا حالا توی مغزشون داشتن به خودشون میگفتن اخرش همینه دیگه. چاره ای نیست!

یوسف

به گمونم این از ویژگی‌های دنیای مدرن و روزمرگی‌هایش باشد.نه؟

سعی می کنم

موضوع مهمی است. گاهی حس می کنم این بلا سر خودم هم آمده. یعنی هیچ چیز برایم جالب و هیجان انگیز نیست. اما این حس فقط گاهی هست. شاید دلیلش مثلا افسردگی پنهانی باشد یا غفلت شدیدی که حاصل این زندگی سریع است. زندگی که فرصت فکر کردن و آرام بودن برای فکر کردن باقی نمی گذارد. در رودخانه خروشانی افتاده ای و فقط با جریان اب می روی.

نیازی

بي گمان واكنش طبيعي انسان در برابر ناشناخته اي چون مرگ، ترس و هراس است. ريشه ترس را مي توان در اين جست كه مرگ را پايان، فنا و نيستي تصور مي كنند و انسان به طور طبيعي و ذاتي گرايش به بقا و جاودانگي دارد و از نيستي و نابودي مي گريزد. در قرآن آمده است كه ابليس با بهره گيري از همين عامل، آدم را وسوسه كرد تا نافرماني خداوند كرده و از ميوه درخت ممنوعه بخورد؛ ابليس به آدم مي گويد: «قال ياآدم هل ادلك علي شجره الخلد و ملك لايبلي(3) گفت اي آدم! آيا تو را به درخت جاودانگي و حكومت و ملك نافرسودني راهنمايي نكنم؟» پديده مرگ همواره يكي از دغدغه هاي اصلي انسان در اين كره خاكي است. اينكه مرگ پايان حيات است يا آغاز حياتي جديد، همواره ذهن انسان را به خود مشغول ساخته و او را به تفكر و تأمل واداشته است. به راستي ماهيت اين پديده كه از نگاه برخي تلخ و دهشتناك است چيست؟ انسان ها چه واكنشهايي در برابر مرگ از خود نشان مي دهند؟ علل نگراني و ترس از مرگ چيست؟