آدمهايي كه جنگ را انتخاب كردند، زندگيشان را معامله كردند. وقتي برگشتند، با جامعه بعد از جنگ و آدمهاي دور و برشان غريبه بودند. خاطراتشان از آن دوران توي دلشان ماند. كم پيش آمد كه بتوانند آن چيزي را كه ديدند و از نزديك حس كردند و با گوشت و خون و روحشان زندگي كردند، همانطور كه دوست دارند بگويند. يا كسي حوصله اين حرفها را ندارد و يا اصلا بعضي چيزها وقتي به زبان مي‌آيد، از دست مي‌رود و يا آدمها دوست دارند فقط چيزي را بشنوند كه مي‌خواهند، نه چيزي كه واقعيت دارد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آدمهايي كه جنگ را انتخاب كردند شايد هرگز نتوانستند بعد از آن مثل باقي مردم زندگي كنند. قبل از آن هم فرقهايي داشتند كه اين طور انتخاب كردند. اين آدمها هميشه تنهاترينها مي‌مانند. حق ندارند؟ چشمشان چيزها ديده كه دين و عقلشان هم جور ديگري بر زندگي حكم مي‌كند. مرگ را از نزديك ديده‌اند، دل كنده‌اند، از دست داده‌اند، طعم تلخ بي‌رحمي منطقي را چشيده‌اند، بنا بر وظيفه به چيزهايي گردن نهاده‌اند كه اشتباهش مثل روز برايشان روشن بوده‌است، به اجبار به كارهايي تن داده‌اند كه هرگز فكر نمي‌كرده‌اند روزي بتوانند.

 

اما هيچ وقت دنيا را بدون جنگ مي‌شود تصور كرد؟ اصلا زندگي بدون جنگ هم معني دارد؟ جوهره آدمها در همين جنگ و جدلها محك مي‌خورد؛ در همين مواجهه با نفرت، زندگي، مرگ و عشق.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
عشق های خنده دار

سلام اوریانا فالاچی ( زندگی جنگ است و دیگر هیچ ) حالا این جنگ می تونه هر نوع جنگی باشه ... ولی جوهره انسانها کاملا رقم خورده است و با این انتخاب ها فقط نمایان می شن . (البته این فقط نظر منه و کاملا بهش معتقدم و اثباتش می کنم )