من و کلاسم

این ترم، کلاس روش تحقیق دانشجویان کارشناسی علوم تربیتی با بنده است. دانشجویان خوبی هستند اما کماکان از مشکل نسل جدید که همانا تنبلی مزمن است، رنجکی می برند. همه تلاشم این است که به فکر کردن و مطالعه وادارشان کنم. اینکه به اطرافشان با دید پرسشگر بنگرند و از کنار هیچ چیز به راحتی رد نشوند، بپرسند، نقد کنند، بخوانند، تحقیق کنند و .... گهگاهی مثالی از روشهای مسأله یابی و تقویت دید پژوهش می‌زنم. حتا گاهی به جوک گفتن می افتم که بدانند گاهی خودمان جوک هستیم و فقط وقتی آنطرف گودیم، می‌خندیم و نمی‌دانیم که بسیار می‌خندانیم!

خلاصه از دانشجویان کلاسم که این روزها دچار فعالیت شده‌اند، راضی‌ام. اما گاهی دلم می‌سوزد که ای کاش ما هم بیشتر درس خوانده بودیم یا به درس خواندن وادار شده بودیم. تا جایی که به یاد دارم، تمام سالهای تحصیلم را به کارهای فوق برنامه، بودن با دوستان، رفتن به محافل مختلف و ... گذرانده‌ام! شب های امتحان البته شب‌های پرهیجان و معجزه‌گری بوده‌اند و تا حد زیادی آموختن سر کلاس و بعد الطاف خفیه (اشتباه نکنید من به عمرم تقلب نکردم اما تا دلتان بخواهد در هنگام تنگی خلاق می‌شوم!) مرا تا به اینجا رسانده است.

ناراضی نیستم از همه کرده‌ها! اما از ناکرده‌هایم گاهی حسرتی به دل می‌گیرم. کاش بهتر و بیشتر زمانی برای درس خواندن تلف می‌کردم. هرچند لحظات درس خواندن شیرین‌ترین لحظات عمرم بوده‌اند اما نمی‌دانم چرا خیلی برای افزایش شیرینی‌اش تلاش نکرده‌ام. به دانشجویانم هم توصیه نمی‌کنم زیاد درس بخوانند، بلکه بسیار توصیه می‌کنم روزنامه، مجله و ارتباط با رسانه داشته باشند و زیاد در کار گروهی شرکت کنند. هرچند با ترفندهایی گاهی به سمت خواندن کتاب درسی ترغیبشان می‌کنم.

امیدوارم درست طی طریق کنم....

 

/ 0 نظر / 2 بازدید