دو کوچه آنطرف تر از خانه ما، خانه‌ای در حال ساخت است. مقدار عقب نشینی آن باید دو متری باشد. چند روزی است که یک خانواده دو نفره در این فرو رفتگی چادر مسافرتی خود را برپا کرده‌اند و اثاث خانه‌شان هم روبروی این چادر -در پیاده رو- زیر پارچه‌های رنگ و وارنگ جمع شده است. نمی‌دانم شب عیدی از خانه بیرونشان کرده‌اند یا قصه چیز دیگری است. هر روز صبح که از میان خانه این زوج رد می‌شوم یاد فیلم بانو می‌افتم.

چند سال پیش هم مشابه این بساط در این اطراف پهن بود. قصه آنها دو سالی طول کشید. مهاجر بودند و آمده بودند تا دلی را بسوزانند و نمی‌‎دانم چه شد که ناپدید شدند. شنیدیم که شهرداری به آنها سقفی داده و عاقبتشان به خیر شده است. نمی‌دانم البته این حرف چقدر صحت داشت.

به هرحال قصه این است که در هر دو خانه (چه آن خانه قدیمی و چه این خانه)، چادرنشینان مردمی سالم و تنومند و کاملا با آرامش بوده و هستند! و این سئوال آزاردهنده که خب این تن را چرا به کار نمی‌اندازی، بی‌جواب مانده‌است.

انگار عزتمان در حال رنگ باختن است. دیگر نگاهمان به کار، انجام یک امر مقدس نیست. یا کار می‌کنیم که بیشتر داشته باشیم و مصرفمان بالا برود، یا کار می‌کنیم که وقتمان پر شود. در غیر اینصورت هم اگر کسی باشد که دلی بسوزاند و چیزکی کف دستمان بگذارد که چه بهتر. ارزش کارمان را هم تنها با ریالی می‌سنجیم که باید صرف مزخرفات دلخواهمان شود.

راستش هر روز صبح که این زوج با خانه دوپاره را می‌بینم، این فکر در من قوت می‌گیرد که خشونت هم گاهی چیز خوبی است....

 

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
عشق های خنده دار

آیا شما می دونید که چرا کار نمی کنن ... اصلا از کجا می دونی که کار نمی کنن... و شما می دونین چرا چادر نشین شدن؟؟؟ آیا یه بار سر صحبتشون نشستید ، حرف دلشون و شنیدید؟؟؟!!! و خیلی چیزهای دیگه !!! همین جوری برای خودت می بری و می دوزی ، و خودت رو هم قانع می کنی !!! حتما بعدش هم فکر می کنی شاهکار کردی!!! ((خوشونت هم گاهی چیز خوبی است ...))

سایه قرمز

سلام ... خیلی خیلی ناراحت شدم ... حس و حال را ازم گرفتی ... کاری به مسائل حاشیه ایی ندارم که چرا ... ولی خیلی بده ... خیلی

مریم برادران

شاید چیزهایی می‌دونم که اینو گفتم. گاهی باید با مسائل عقلانی برخورد کرد نه احساسی. البته اگر عقل درست کار کنه احتمالا پشت بندش احساس هم میاد. به نظر من اصلا این آدمها جای دلسوزی ندارن. مهم هم نیست که شما از این حرف من خوشت اومده باشه یا نه. من حرف خودمو زدم.

یونس

با اين آماري که هميشه از گدا نما ها در سطح شهر مطرحه، اصلن بعيد نيس اين ظواهر!