امشب ای جانا شکم از جان سلامت می‌کنم ...

امشب صحنه‌های باورنکردنی و عجیبی دیدم. خشکبار فروشی سر خیابانمان چنان مملو از جمعیت بود که صف آن تا چند مغازه آن طرف‌تر کشیده شده بود. تمام ظرف‌های شیشه‌ای پسته و تخمه تا نخودچی آجیل فروشی توی کوچه‌مان، خالی شده بود. مغازه پوشاک فروشی هم برای آنکه نبض بازار دستش آمده بود، هندوانه هم گذاشته بود و می‌فروخت. همه اینها را در 5 دقیقه‎‌ای که روی زمین گذراندم به چشم دیدم (شکر خدا مسیرم را با مترو سپری کرده بودم).

و حالا در حیرتم که چه اتفاقی افتاده که این یک دقیقه اضافه اینقدر برایمان ارج و قرب پیدا کرده، در حالیکه هر روز صدها دقیقه از همین لحظات را به راحتی تلف می‌کنیم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
یونس

سال‌ها پیش پدر‌بزرگ‌مادری‌ام که در همان سال‌های کودکی مادرم فوت کردند جمله‌ای قصار داشتند و آن هم اینکه اگر سری به قبرستون بزنی خواهی دید بیشترین تاریخ وفات روز اول شوال یا عید فطر است حالا من بعد از آن سال‌ها به پدر بزرگم می‌گویم احتمالاَ در این رده‌بندی شما روز بعد از روز اول شوال که بیشترین تاریخ وفات است‌ روز اول دی خواهد بود...

کاظمی

سلام ما مردمان اسیر زمان و مکان،‌ چاره ای نداریم جز اینکه بخشی از همین زمان را نشانه یا گاهی بهانه ای قرار دهیم برای چیز باارزش یا بی ارزشی. همانطور که مکانها هم اینگونه اند: مکه، عتبات عالیات و شلمچه. این یک دقیقه هم بهانه شب زنده داری دسته جمعی (همان که در اسلام احیا می نامیم) مردمان قدیم سرزمین ما بوده است. بهانه ای برای یک شب با هم بودن. یک ماه بود که خانواده ام را ندیده بودم و دیشب بهانه ای بود برای یک سفر یک روزه! هرچند متاسفم که بیشتر مردم، این یک شب را بهانه ای قرار می دهند برای پرخوری، بی قیدی به ناداران، گناه و قضا شدن نماز صبح.