توجیه غیرموجه

 سر و کارم با آموزش است و بدجوری پایم رفته در کفش بزرگترها! مقوله پیچیده‌ و جذابی است. طبق معمول از هول حلیم افتادم در این دیگ پر ملاط. هرچه بخواهی در این رشته هست، از فلسفه و مباحث انسان شناسی تا روانشناسی و بودجه بندی.

مدتی است که جدی به موضوع پایان نامه فکر می‌کنیم و هر هفته یکی دو نفرمان باید در کلاس روش تحقیق درباره موضوع، بیان مساله و ... صحبت کنیم (البته این مختص دانشگاه معظم ماست چون باید موضوعمان بکر، زیرساختی و بر اساس مفاهیم دینی باشد! و این خودش سختیهایی دارد و زیبایی‌هایی)

علاقه‌ام در زمینه توسعه است و هرچه کتاب و مقاله در این باب به دستم برسد غنیمت است. عجیب آنکه با تمام اهمیت موضوع و قدمت و فراگیری آن، هنوز چیز درست و حسابی به نیافته‌ام که نشان دهد در ایران کاری کرده باشند! تعجبی ندارد که برنامه‌های توسعه اینقدر ناکارآمد و بیهوده‌اند.

یک شانس بزرگ دارم، یکی از اساتید دانشگاه که ترم گذشته با ایشان کلاسی داشتم، از همان هیات تدوین برنامه توسعه پنجم نظام است و شاید بشود با مشورت کاری کرد. تا جایی که می‌دانم محققان آنقدر وقت ندارند که به مسائل واقعی، ایرانی (که اسلام هم در بطن آن است. و به قول دیگران باید گفت اسلام که ایرانی را در بطن دارد! (شاید هم اینطور دیدن جهانشمولتر باشد. هنوز نمی‌دانم.)) و بومی نگریستن را ندارند. هرچه هست ترجمه‌هایی از آنطرف آبی‌هاست که بعضی وقتها تناقض های فاحشی با ما دارند.

من هم که دانش اندکی دارم و با این بی‌بضاعتی باید بنشینم و تازه یاد بگیرم که چه کنم و بعد بروم ببینم چه می‌شود. شمشیر از رو بسته‌ام و با گردوی دانش دست به یقه شده‌ام! امیدوارم با نیروی «من می‌توانم» بشود کاری کرد. یک قدم هم برایم کافسیت. توقع شق‌القمر ندارم.همه اینها را نوشتم که یادداشت ننوشتن این مدت را توجیه کنم (عجب توجیه بی‌حاصلی!)

البته ما جماعت اگر ننویسیم دچار بیماری خورگی داخلی و افسردگی بی‌علت شده و غیرقابل تحمل می‌شویم. در این مدت مشغول تکمیل کتابی هم بودم که درباره زنی است در همین شهر که اول بهایی بود، زندگی مسیرش را تغییر داد و زیرکی خودش رد خدا را در همه جا تشخیص داد و دنبال چراغهای سبز راه افتاد و حالا مادر شهیدی است که شاید خیلیها بشناسندش. امیدوارم کتاب به نمایشگاه برسد. اگر هم نرسید تا آخر بهار در می‌آید، انشاءالله. 

پ.ن: کتاب «تارک دنیا مورد نیاز است»، میک جکسون را بخوانید. ده تا داستان دارد با موضوعات متنوع و فضاهای جالب و نثری ساده و دوست داشتنی                                                       

/ 9 نظر / 3 بازدید
نیازی

1- در طبیعت و اخلاق انسانی هیچ ضعف وانحرافی نیست كه با تعلیم مناسب اصلاح نشود. 2- دلهایی كه روی آن كلمه تقوی و محبت نوشته شده به هر جایی كه بخواهند پرواز می كنند و كائنات در مقابل آنها سرتعظیم فرود می آورند. 3- اساس آموزش و پرورش ساختن ماشین نیست، بلكه ساختن انسان است. 4- آموزش و پرورش البته مهم است ، ولی زندگی كردن خیلی از آن مهمتر است . بنابراین هدف آموزش و پرورش صحیح باید در مرحله اول بهبودی وضع زندگی باشد. 5- تعلیم بزرگترین هدیه ای است كه مردم نیكوكار می توانند به گدایان و بینوایان بدهند. موفق باشید.

مهاجر

سلام توی کتاب اینک شوکران که ننوشتید حداقل اینجا بنویسید که جناب مدق رو کجای بهشت زهرا پیدا کنیم. ممنون

مهاجر

جناب نیازی توی عبارت "بهبود وضع زندگی" خیلی حرف هست. بنظرم که همه نظام های آموزشی برای همین بهبود وضع زندگی درست شدن فقط مساله اینکه "بهبود وضع زندگی" اول خوب تعریف بشه. گیر کارمون اینجاست که "زندگی" و "بهبود" رو خوب تعریف نکردیم.

مریم برادران

فکر کنم قطعه 50 باشن! منو ببخشیید. ما میگردیم و پیدا می‌کنیم. خیلی سخت نیست. امتحان کنید.

مهاجر

سلام. ممنون. احتمالاَ این عدد مشکل رو حل می کنه به همراه عکسی که آخر کتاب هست.

انسیه

خوب بود . دستم اومد اونجا چی کار می کنی خانومی!

نیازی

با سلام به آقا یا خانم مهاجر من در یک متنی تحقیقی که چند سال پیش(76) نوشته ام به بعضی موارد مرتبط با میوه یا محصول تعلیم وتربیت اشاره کرده ام. ازجمله به ( بهبود وضع زندگی وتعریف آن) می خواستم برایتان بفرستم. میل تان را نداشتم. دیدم به "وب "خانم برادران علاقه دارید وسر می زنید. اینجا برایتان کامنت گذاشتم. اگر خواستید برایتان می فرستم. در ضمن خانم برادران توصیه می کنند از "توی" زیاد استفاده نکنیم. مثلا به جای "توی عبارت" بنوبسیم "در عبارت".

مهاجر

سلام. جناب نیازی، اگه لطف کنید و بفرستید، حتما می خونمش. اگه بنویسم در عبارت "بهبود وضع زندگی" اونوقت منظورم خود حروف "ب ه ب و د و ض ع ز ن د گ ی" خواهد بود ولی منظورم داخل مفهوم این عبارت بود که میشه همون "توی". اینطور نیست؟

مهاجر

ببخشید مثل اینکه آدرس ایمیل رو باید داخل متن بنویسم وگرنه نشونش نمیده: mohajer_5555@yahoo.com