دارم می‌رم کلاس تفکر سیستمی که شاید از خطی فکر کردن که نتیجه کلیشه‌ای فکر کردنه دور شم. اما انگار کم‌کم گروه ما داره استاد و آسیستانش رو عصبانی می‌کنه. چون این گروه یه جور دیگه فکر می‌کنه و استاد همش می‌خواد بگه: «روش منو یاد بگیرین.»

چرا نباید یه جور دیگه فکر کرد؟ اگه می‌خواستیم مث اون فکر کنیم، خب مگه فکر کردن خودمون چه‌ش بود؟ بدیش اینه که فکر ما رو نقد نمی‌کنه که بفهمیم چه‌مونه! من نمی‌تونم همه چیزو در عرض هم ببینم. همیشه یک نقطه کلیدی پیدا می‌کنم که از مدلم می‌زنه بیرون. کمک ....

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
AZAR

[لبخند][گل]

کاظمی

سلام اگر مثل ملاصدرا معتقد به اصالت وجود شویم، ناگزیر به وحدت وجود اذعان می کنیم. همه چیز در وجود مشترکند ولی اختلافشان هم در وجود هست. کل این جهان، یک سیستم است با بازخودهای بی نهایت، جدا سازی یک بخش آن و معرفی به عنوان سیستم، خلاف تئوری تفکری سیستمی است. تفکر سیستمی، خود ناقض خود است مگر اینکه به خالق بی اعتقاد باشیم تا بتوانیم همه چیز را در عرض هم ببینیم ولی واقعیت این است که همه چیز در عرض هم نیست، منتها مشکل اینجاست که آن نقطه کلیدی را خیلی دست کم می گیریم و خیلی زود احساس کاشف بودن به مان دست می دهد، همین. (ببخشید که اینجا واضح تر از این نتوانستم بنویسم)