به قدر ذره‌ای باید چشید

 

نظریه آشوب می‌گوید اگر پروانه‌ای در گوشه‌ای از دنیا بال بزند، در گردبادی که در گوشه دیگر دنیا رخ می‌دهد تاثیر دارد. آنوقت چطور می‌شود که صدقه در حل مشکلات بی‌تاثیر باشد؟ مگر نفوس مرتبه‌ای بالاتر از عالم ماده و تاثیرات آن نیست؟ پس چطور است که آن حرف اول را به این راحتی و با شگفتی می‌پذیریم و این حرف دوم با این وضوح را با شک نگاه می‌کنیم؟ آیا نفس انسانی آنقدر نیست که راحتی و گشایش نفسی، حتا در یک سر دنیا، در نفسی دیگر اثر نکند؟

علم نزد خداست. مراتب دارد اما در هر مرتبه هم حظٌی از او دارد. هرکس به گونه‌ای می‌یابد، به زبانی بیان می‌کند و به طریقی بهره می‌گیرد. از هیچ گفته‌ای که بهره‌ای از علم دارد، نباید به راحتی گذشت.

/ 10 نظر / 3 بازدید
عطش شکن

یاد فیلم "اثر یک پروانه" افتادم.دیدینش؟

ناخوانده...

نمی دانم چرا ته دلم فکر می کنم که امام زمان(عج) از آمریکا و یا جایی شبیه به آن ظهور می کند! البت آمریکای امروز نه. همان فردایی که می آید ... آخر می دانید چرا؟ آنها با این نظریاتشان آخر به جایی می رسند که ما سالیانی پیش راسخ تر از امروز بوده ایم و ما بهجایی می رسیم که آنها متزلزل تر امروزشان هستند ... آنها هرچه از ماورا الطبیعه فرار کردند آخرش به آن معتقدتر شده اند ولی ما همان اعتقاد را هم از دست می دهیم ... می دانید به گمانماشکال از آنجاییست که به ما یک دین کامل را هدیه کرده اند بی آنکه خودمان بخواهیم و هیچ رنجی در بدست آوردنش نکشیده ایم ... اینست که راحت از دستش می دهیم ... دعا کنید این وضعمان نماند و نباشد ...یاحق!

مهاجر

سلام. آفرین. تعدادی از دانشمندان هواشناسی به مدت دو سال مشغول مطالعه یک منطقه دارای آب و هوای معتدل بودند.یک دستگاه، تغییرات را ثبت می کرد. در پاییز سال دوم ناگهان نمودار این تغییرات به طرز عجیبی عوض شد.دانشمندان شروع به مطالعه در این مورد کردند اما متوجه هیچ چیز نشدند.پس از پاییز همه چیز دوباره عادی شد. در پاییز سال بعد آنها همه چیز را تحت نظر داشتند.در نزدیکی آن محل دریاچه ای بود که گروهی از پرندگان مهاجر در پاییز به آنجا می رفتند. پرواز دسته جمعی این پرندگان باعث می شد تا حرکت بال های آنان فشاری بر جو بیاورد و این فشار به سنسور دستگاه می رسید.یکی از دانشمندان با استفاده از یک برنامه کامپیوتری موقعیت منطقه را شبیه سازی کرد.هنگامی که پرندگان وجود داشتند کامپیوتر شرایط را دقیقا همان طور که در واقعیت بود نشان داد.اما بدون حضور پرندگان طوفانی بزرگ در منطقه شکل می گرفت که باعث تخریب تقریبا 12 هکتار از آن منطقه می شد.در حقیقت پر زدن آن پرندگان باعث می شد که شرایط شکل گیری این طوفان پیش نیایند. (شما به جای پرندگان بگذارید صدقه و به جای طوفان بگذارید مرگ دردناک! هنوزم دنبال این می گردید که به کدوم جیب واریز شده؟)

توی حکمة الاشراق از سهروردی جمله ای با این مضمون خوندم که می گفت وقتی یک گزاره معروف ریاضی مطرح میشه همه اون را باور می کنن و ازش استفاده می کنند بدون اینکه برند از اول خودشون اون گزاره رو اثبات کنند و همین که همه این گزاره رو می گن براشون کافیه اما وقتی پیامبری صحبتی می کنه اینطور نیست

شایدم به خاطر جوه یا به خاطر ماهیت این موضوعات.منظورم را با مثال میگم مثلا وقتی در مورد روانشناسی ,انسان,فلسفه,دین بحث میشه همه احساس میکنن می تونن یه نظری بدن و اصلا انگار نظر دارن یه چی بگن و اگر اونها اظهار نظر نکنن بنیاد هستی از بین میره یا آن مسئله مجهول ابدی می مونه اما وقتی بحث مهندسی هوا فضا میشه همه دهنشونو می بندن و فکر می کنن اگه در این مورد بخوان حرف بزنن باید با تامل بیشتر حرف بزنن.شاید یکی از دلایلی که مثلا بعضی فیلسوفان از کلمات جدید یا غیر معمول استفاده می کنن همین باشه که افراد نا اهل دهنشون را باز نکنن

زهرا حاجی پور

کمی تا قسمتی صوفی مابانه!!!!!

مهاجر

سلام. اگر کسی بین مطالبی که اینجا نوشته شده و تصوف رابطه ای سراغ دارد به من هم بگوید. مشخصه تصوف (با همه انشعابات قدیم و جدیدش) بیشتر از هرچیزی اعتقادات خاص و رفتارهای خاص‌تر! آنها هست. تشبیه و استعاره و ایجاد ارتباط بین حقایق اصلی و جهان با صورت ظاهری آن نه مختص تصوف و نه حتی مشخصه اصلی است. برای آشنایی بیشتر با وضعیت فعلی تصوف این دو آدرس را ببنید: (لطفاَ به آرشیو این دو بلاگ بروید و مطالب آنها را از اول بخوانید) http://pasokhbesufi.blogfa.com/archive.aspx http://kherghe.blogfa.com (با توجه به تحرکات بسیار مدعیان صوفیه روزگار ما، با اندک جستجویی مطالب موافق و مخالف زیادی در اینترنت می توانید پیدا کنید)

مهاجر

سلام مجدد. اگر وقت خواندن هرچند سریع همه مطالب آدرس دوم یعنی http://kherghe.blogfa.com را ندارید می توانید از مطالبی که از اول امسال نوشته اند شروع کنید: http://kherghe.blogfa.com/8701.aspx (درضمن برای دیدن آرای موافقین تصوف، خواند نظرات گذاشته شده در این وبلاگ بدک نیست ولی کافی نیست.