عمار یاسر

بلند قد بود و چشمانی درشت و چهره‏اى گندم گون داشت. در عام‌الفیل به دنیا آمد و در یمن زندگی می‌کرد. پدر و مادرش، یاسر و سمیه، اولین شهدای صدر اسلام بودند. پیامبر درباره او فرمود: ایمان با گوشت و خون عمار آمیخته است. او با حق است و از آن جدا نمى شود. در زمان فتنه نگاه کنید عمار در کدام طرف است. همان جبهه را جبهه حق بدانید.

بعد از بیعت امیرالمومنین با ابوبکر، با خلیفه بیعت کرد. هرگز از حضرت جدا نشد و از گروه شُرطه الخمیس بود، یعنى کسانی که براى فداکارى در راه دین و حمایت از رهبرى امام و اطاعت از همه فرمانهاى او، شرط و پیمان جان با آن حضرت بسته بودند و پیامبر و على (علیه السلام) هم به آنان وعده بهشت داده بود.

عمار در دوره خلیفه سوم نسبت به سوء استفاده هاى وابستگان خلیفه از بیت المال انتقاد و اعتراض مى‌کرد و به خاطر همین رفتارش مورد خشم قرار گرفت و آزار دید، چون حریف زبان صریح و حق گو و انتقادگرش نبودند.

هشت و هفت ساله بود که در نبرد صفّین شرکت کرد، خطبه‌های روشنگرانه می‌خواند و می‌جنگید تا اینکه شهید شد. شهادت عمار  روحیه سپاه شام را متزلزل کرد، چون از حضرت محمد (صلی الله) بارها شنیده بودند که به دست اهل بغى (گروه ستمکار) کشته خواهد شد. اواخر عمر، رعشه‏اى براندامش عارض شده بود. کم‏حرف و اندیشمند بود و بسیار این ذکر را تکرار مى‏کرد: به خداى رحمان پناه مى‏برم از فتنه.

/ 4 نظر / 3 بازدید
عشق های خنده دار

سلام خوبین نمی دونم چی کار داشتم تو اینترنت که سر از سایت شما در آوردم یکی دو هفته پیش رومی گم . همین جوری یکی دوتا از صفحات آرشیوتون رو ورق زدم چندا مطلب جالب دیدم و چون وقت زیادی نداشتم برای خوندن آنها add favorites کردمشون و سر فرصت نشستم خوندمشون حسابی بهم چسبید . این شد که مابقی صفحاتتون رو هم ... حسابی داشتم کیفور می شدم پس از اون اول اول فروردین 82 شروع کردم و حالا یک چهارمش رو خودم و هر جا که لازم بود کامنت گذاشتم ، کاش که تموم نشه ... دوباره میام...

یونس

به عشق‌عای خنده‌دار: ..... لا جرم بر دل ......

یونس

لطفن نویسنده وبلاگ این نظر را نخواند: تازه اگر کتاب "اینک شوکران یک" را بخوانی چی می‌گی....

نیازی

امام حسین (ع) بیشتر از آب! تشنه لبیک بود. افسوس که به جای افکارش.زخم های تنش را نشانمان دادند وبزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.