1

پیرزن از پله اتوبوس یاعلی گو بالا می آید. نفس نفس می زند. به خانمی که روی صندلی اول نشسته می گوید «دخترم پاشو بشین صندلی عقبی من بشینم اینجا.» خانم بدون دلخوری بلند می شود و با احترام دست او را میگیرد و می نشاندش. خودش هم می نشیند روی صندلی عقبی.

چقدر پیری پدیده غم انگیزی است. حتا آدم طاقت ندارد یکی دو قدم اضافه بردارد.

2

پیرزن شروع می کند به تعریف کردن اشتباهش. ماشینی را اشتباهی سوار شده و جای دیگری رفته بود. حالا توی این ظلٌ آفتاب مجبور بود دوباره مسیر عوض کند. چندباری قصه اشتباهش را تعریف کرد. وسطش هم دعا می کرد به جان مادر خانمی که جایش را به او داد. کم کم چهره خانمها درهم فرو می رفت. کسی حوصله حرفهایش را نداشت.

چقدر پیری پدیده تلخی است. اغلب پر حرف می شوند. شاید روندی طبیعی باشد. شاید هم به خاطر تنهایی مفرط باشد. آدم حرف میزند و کسی حوصله شنیدن ندارد. چقدر غم انگیز است.

3

پیرزن می گوید: بلیط‌ها را بدهید. هرکس کارت دارد که هیچ. بقیه بدهند که آقای راننده آمد، زود راه بیفتد. گوشه لب خانمها لبخندی می نشیند. بعضی به هم نگاه می کنند و نیشخندی می زنند. احساس می کنم همه به این فکر می کنند که او می خواهد جلب توجه کند و این کارش هم ادامه همان شلوغ بازیهایش است. راننده که می آید، بلیطها را با احتیاط به او می دهد! انگار چند باری روی دست خورده باشد، راننده را برانداز می کند. چند نفر بهش می گویند: خب بده به آقای راننده دیگه. و نچ نچ می کنند. راننده نیشخندی می زند. بلیطها را از او می گیرد و راه می افتد.

دلم می گیرد. پیری عجب اتفاق طبیعی دردناکی است.

4

هر خانمی سوار می شود، پیرزن به او نهیب می زند، برو عقب ماشین بایست. جلوی باد مرا نگیر.

خانمها با شک و ابهام نگاهش می کنند. «باد من» گفتنش همه را به موضع گیری وا می دارد. اما هرکس که به صورت پر چیم و چروک او نگاه تندی می اندازد، از بحث کردن منصرف می شود.

غر زدنهای پیرزن و قصه اشتباهش تمامی ندارد. زنی که کنار صندلی ما، پشت سر او ایستاده، جوری که پیرزن بشنود می گوید «کی این پیر پیاده می شود؟ حوصله ام را سر برد.»

مطمئنم که شنید. اما به روی خودش نیاورد. سکوت کردو حتما در دلش به این زن حق نمی دهد. احتمالا موهای سفید و چروکهای دست و صورتش بیشتر به چشمش می آید و او را در دل دشنام می دهد.

فکر می کنم پیری عجب امتحان سختی است. شاید از سخت ترین بلاهای ناگزیری است که به سر آدم می آید. این فکر افسرده ام می کند.

5

یاد بعضی پیرترها می افتم که این مرحله از زندگیشان چقدر پربار و دوست داشتنی بوده است. خوب که کنکاش می کنم، می بینم پیرهایی که از جوانی خودشان را به دست روزگار رها نکرده اند، علم آموخته اند، خودسازی داشته اند، سعی کرده اند صلب نباشند و هر لحظه به نظر دیگران هم اعتنا کرده اند و راه درست را انتخاب کرده اند، عاقل بوده اند و ستون شده اند، پیریشان برکت بزرگی بوده برای خودشان و اطرافیانشان.

انگار همه چیز به اراده آدمها برمی گردد. بی خود نیست که می گویند در بهشت بالاترین جایگاه مال کسانی است که اراده قوی داشته اند. به قولی «پیری کمال جوانی است.»

به قول استاد، پیری می تواند و می تواند فرصتی باشد برای به فعلیت رسیدن فطرت آدمی، برای رشد. اگر اینطوری فکر کنیم، هیچ وقت زمانی برای خسته شدن پیدا می کنیم؟

 

/ 7 نظر / 3 بازدید
علی آریا

....... نگاه شما در باره ی پیری نوشته ی خوبی درآمده است کاملا تاثیرگذار... برقرار باشید.

نسرین

این روزها که بسیار زیاد اشک به چشمم می آید وقتی بدن نحیف و خسته مادربزرگم را میبینم میفهمم که چه امتحان بزرگی است این پیری خوش به سعادت مادر بزرگ در همه عمرش صبور بوده و هست هرگز لب به شکایت نگشوده همیشه ذکر بر لب دارد همیشه قران و عینکش کنار دستش است مادر بزرگ خوب از پس امتحان بر می آید

یک زن

نگو که پیر شوی عاشقی نمی زیبد شراب چو کهنه شود نئشه ی دگر دارد![چشمک]

isphilosophy

بولتن دانشجويان و دانش‌آموختگان فلسفه ايران Iranian Students of Philosophy www.isphilosophy.com

عزیزمحمدی

من هر وقت میخوام یاد پیری کنم یاد دکتر حسابی می افتم. یه آدم پیر عین همینی که شما میگی. یه وقتایی که داره زمانم پر محتوا(!) میگذره میگم من هم عین اون میشم ولی بیشتر وقتا فکر کنم میشم همین خانوم پیرای بیچاره!

.

مسنجرتون فعاله؟! ادتون کردم.[گل]

زینب.ع

خیلی جالب بود .خوب نوشته بودین!!!