ارزشهای مدرن

چه شد که تصوراتمان این همه تغییر کرد؟

همیشه این سئوال را پرسیده ام و هنوز جوابی برایش پیدا نکرده ام. از مسائل کوچک تا بزرگ، از مفاهیم ذهنی تا بیرونی و مواجهه مان با عالم خارج.

چند روز پیش داشتم کار یکی از بچه ها را می خواندم که زندگینامه یکی از بزرگان بود و قرار است چاپ شود. از آن روز باز این فکر مثل خوره افتاده به جانم. فکر کن که حتا تصورمان از زندگی مشترک، توقعمان از همسر و نگاهمان به عشق نسبت به قبلترها خیلی فرق کرده است. ارزشها و عشقهامان مدرن شده و تعریفمان از آدمها و زندگی هم.

این روزها عاشقی کردن یعنی هر روز قربان صدقه هم رفتن و کنار هم بودن (فیزیکی)، تظاهر کردن به فهمیدن و درک یکدیگر، احساس فعالیت کردن برای زندگی، دیدن زحمات خود، زیر ذره‌بین بردن رفتارها، خرده گیری، حذف اطرافیان و معطوف شدن همه حواس و احساسات به فقط من!

تا جایی که می فهمم اینطور بودن آرامشی به همراه نخواهد آورد، همینطور که با همه ارتباطهای عاشقانه امروزی، ناآرامی زندگیها کم نیست.

روزگاری آدمها نگاه هم را می خواندند، حتا اگر دور بودند، از دل هم خبر داشتند، نمی توانستند ببینند به پای دیگری، حتا وابستگان او خاری برود، راه دلها به هم باز بود، بخاطر ارزشها، بخاطر چیزی دیگر نه بخاطر "خودم و خودت" زندگیها شکل می گرفت. بخاطر همین، چون خط کشی وجود داشت کم کم تعادل ایجاد می شد و هر دو در یک راه، به هم نزدیک می شدند.

این روزها این حرفها کلیشه اند! دیگران مخل آسایش اند. برای آنکه به آرامش برسی باید تدابیر عجیب و پیچیده داشته باشی والا محکومی به بی سیاستی. گاهی باید قیافه بگیری یا سعی کنی حرفت را به کرسی بنشانی یا اقتدارت را به اثبات برسانی. و هزار و یک راه غیر انسانی دیگر که لازمه یک زندگی آرمانی است!

هنوز خوب نمی دانم. اما می دانم این روش زندگی همه مان را تلف خواهد کرد. ما یک خانواده ایم که از هم الگو می گیریم، می آموزیم و رشد می کنیم. آرامش من و تو به هم وابسته است.

شاید باید تعریفمان را از خود تغییر دهیم، کمی خدا را در تعریفهامان وارد کنیم و چیزهایی بیرون از "من و تو" را خط مشی زندگیمان قرار دهیم. هنوز خوب نمی دانم.

 

 

/ 7 نظر / 3 بازدید
شهلا اوکی

سلام باز هم عالي بود نوشته هات خيلي صميمي هست می خواستم دو تا خواهش ازت بکنم اول> محتوای این آدرس رو کلا بزاری تو وب سایتت آدرس اینه http://www.bazareroz.com/page.php?pageid=Link5.htm دوم> منو لینک کنی WwW.BazareRoz.Com بعد از این کارها بیای تو سایتم در قسمت تماس با ما آدرس وب سایتتو بدی بهم منم لینکت کنم راستی اگه خواستی منو ادد کن ShahlaOk يه وسيله برات گذاشتم بهم سر بزني منتظرتم موفق باشي يا علي ^^^^^^^^^ °°°°°°°°°°°° |/° منو°°°°°°°°° |_/° °°لینک °°°°° |__/° °° می کنی ؟ |__/° °°°°°°°°°°° |___/° °°°°°°°°°°°°|_____/° °°°°°°°°°°°°|______/° °°°°°°______|_______________ ~~~~/__ بيا اينم وسيله حالا ديگه_\~~~ ~~~~~/ _ميتوني منو لینک کنی _\~~~~ ,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~*´¨¯¨`*•~-.¸,.-~* ¯´¨ ¨`*•~-.¸..... آیدی من ShahlaOk

zino0

سلام وبلاگ داستانهای تخیلی به روز شد. اگر به داستانهای فانتزی و تخیلی علاقه دارید سری بزنید.

محمد

سلام عليکم ... و متاسفانه هم واقعیت امروز ما همین است ... ديريست که زندگی را بازی می کنيم و هر آنکس از اين بازی بهره خواهد برد که بازيگر خوبی باشد ... جایی باید سخاوت را خوب بازی کنی جایی سیاست را جایی اقتدار را جایی دشمنی! را جایی دوست داشتن ها هایت را و شاید حتی جایی ایمانت را .... ما همه بازیگر شده ایم و زندگیمان هم یک بازی... دیگر لبخندهایمان هم بوی صداقت ندارد دیگر شکرانه های ما هم بوی قدرشناسی ندارد دیگر اشک هایمان خلوصی ندارد... ریا و چه بسا نفاق جزو جدایی ناپذیر از شخصیت بازیگران شده است ... ما زندگی را بازی می کنیم ... ما فقط نقش بازی می کنیم به چیزی که نیستیم و شاید هم نمی خواهیم باشیم و تمام بهانه ی ما هم همین است که دیگران هم اینطوریند ...

محمد

ادامه کامنت قبلی ... ...من هم مانده ام در خودم و اعتراف می کنم که توجیه من هم همین است که دیگران هم اینطوریند ... وقتی همه به خودشان فکر می کنند این چه گذشتیست که تو به همه ای فکر کنی که هیچ ارزشی برای تو و فداکاریت قائل نیستند ... من هم سر خود مثل کبک زیر برف کرده ام و خود را زده ام به بی خبری ... بی خبر از ... کاش می توانستیم زندگی را برای درست زیستنش بخواهیم نه چیز دیگر ... برای همان که زندگی داده ... فکر ميکنم مشکل از وقتی شروع شد که ما خواستيم خودمان نباشيم ... خواستيم ديگری باشيم خواستيم يک مدل از غرب به ظاهر متمدن باشيم خواستيم بگوييم ما هم تمدن داريم مثل شما ... يادمان رفت که تمدن آنها عاريتی از هزاران سال تلاش مردمان رنج دوران کشيده ی ما بود ... يادمان رفت که ما اصيل تر بوديم اما مخدر هميشه تخدير کننده است و فريب کارانه دنيا را برايت زيبا می کند ... تمدن غرب يک مخدر بزرگ بود ... آری! از وقتی که خواستيم خودمان نباشيم ناشيانه ديگری شديم با همان بی تفاوتی و با همان زندگی مصنوعی ...

محمد

... و باز هم ادامه ی کامنت قبلی‌(ببخشید!) ...یادش بخير... خدا در همه جای زندگی ما بود ... بر سر در خانه..روی نقش قالی..شيشه کاری های پنجره ها..لباس های مردان و زنان ...قصه های مامان بزرگ ..بازی های کودکانه يمان..بر روی جای جای دلمان و خدا در واژگان عشق چه زیبا بود ... کاش اصالتمان را به باد تحسین های فریبکارانه ی دزدان فرهنگمان نمی دادیم .... دعا کنید بر گذشته ای که بر ما گذشت و بر آینده ای که نیامده و بر حالی که از دست می رود ... یاحق! --------------------------------------------------------------------- پ.ن: می بخشید گزافه گویی کردم، دلم از دست خودمان پر بود ...