شب آرزوها و شب نشینی در برزخ

1

سحری را خوردم و جانمازم را پهن کردم. دنبال دعایی می‌گشتم حالم را خوب کند. دیروز در عالم مردگان بودیم. دلم خواست درباره مرگم دعایی کنم. چیزی بهتر از این نیافتم که "مرا چنان بیامرز که در شب لیله الرغایبی با اشتیاق قالب تهی کنم..."

2

صبح تلفن زنگ زد. خبر درگذشت مادربزرگم بود... یاد خوابی افتادم که چند روز پیش دیده بودم؛ خانه پدربزرگ و جمع خانوادگی در کنار آقاجون و مادر جون و آبی که به حکم مادر جون، کف خانه را گرفت....

3

به قول مامانم، مادرجون دهها نفر را از جوانی قرآن خوان کرد. از وقتی یادم می آید، سوم هرماه خانه شان جلسه قرآنی به راه بود تا همین هفته جاری. بعد از فوت آقاجون آلزایمر گرفت. نه سالی می‌شود. بچه‌هایش اما سنگ تمام گذاشتند. شبی را بعد از رفتن همسرش، تنها سر بر بالین نگذاشت؛ پسرها پذیرفتند هرکس شبی با او بماند و دخترها به نظافت و غذا و ... رسیدگی می‌کردند.

4

چند روزی بود که بچه‌هایش احساس می‌کردند حالش خیلی خوب است. انگار آلزایمر رفته بود! فهمیده بود داماد کوچکش بیمار است. مدام سراغش را می‌گرفت و برای دخترش دل می‌سوزاند. روز دفن او هم بسیار بی‌تابی کرد و نیمه شب تمام... درست دیشب، وقتی پدرم- پسر بزرگش- کنارش بود؛ مردی صبور و خالص. تا سحر تنها با غمش ساخته بود که خواب کسی را آشفته نکند تا خستگی عزاداری دیروزشان به در شود.

5

چیزهایی هست که قابل توضیح نیستند. اینکه محبت مادری می‌تواند علم و همه دلایل علمی را ریشخند کند. اینکه مرگ، آگاهی می‌آورد (مادر کفنش را گذاشته بود روی بقچه‌ها دم دست!)... اینکه خواب عالمی است برای آگاه کردن، آمادگی و هشدار به چیزهایی که گاه بدون توجه از کنارش می‌گذریم.... اینکه فراموشی جزیی از زندگی است و هرچند مرگ عزیزانمان ما را می‌سوزاند اما باز هم خودمانیم و بدیهایی که بوی خودخواهی می‌دهند.

پ.ن: دعایم را یافتم "خدایا خودخواهی را از ما بگیر- آمین."

 

/ 8 نظر / 19 بازدید
سیدا

خدایا ! خودمان را از ما بگیر و خودت را به ما بده

...

گفت: اگر خودت را ول کنی می گیرندت و اگر خودت را بگیری ول‌ات می کنند حالا کمی جرات می خواهد به او اطمینان کنی، خودت را ول کنی تا او تو را بگیرد

manina

آمین...

مریم

انا لله و انا الیه راجعون

لينك‌زن

سلام اين پست وبلاگ شما در "لينك‌زن" بازنشر داده شد باتشكر لينك‌زن http://linkzan.com/archives/12202

حسین

الی رحمت الله الواسعه...

مهری

خدا مادر بزرگ را رحمت کند و خانه ی ابدی اش در جوار خانه ی بهترین بندگان و اولیا خدا باشد. نمی دانم چرا این نوشته ات را ندیدم. شاید به خاطر این باشد که آرشیو وبلاگ ات ماهانه تنظیم شده و ان زمان که من سرم خیلی شلوغ بوده و به وبلاگ ات دیر سر زده ام این متن ارشیو شده و من ندیده ام. ببخش که دیر متوجه شدم و دیر تسلیت گفتم.