بصیرت یعنی که خودخواه نباشی

1

مدتهاست اینجا ننوشته ام. مدتهاست جای دیگری می نویسم؛ در برگه های تقویمم. یعنی که حرفهایم گفتنی نیست. وقتی اینطور می شود خودم هم نگران می شوم. یاد خاطره ای از منوچهر می افتم که در زمان جنگ وقتی فرشته در لاک خودش بود نردیک عید نوروز بهش گفته بود برود مناطق بمباران شده شهر را ببیند. آنوقت گفته بود حواست باشد در غم خودت و در شادی خودت غرق نشوی. و این یعنی خودخواه نباش. و این یعنی که آدمیزاده از آن حیث که موجودی اجتماعی است و بخشی از جامعه انسانی، باید که حواسش باشد چطور مشی می کند.

2

مدتهاست دارم به تفاوتها فکر می کنم. تفاوتهای انسانی که خواسته و ناخواسته از تفاوتهای تربیتی، تفاوتهای زیستی، تفاوتهای زمینه ای و ... ناشی می شود. و چقدر این تفاوتها می تواند خوب باشد اگر ادمها یاد بگیرند هم را دوست داشته باشند و این تفاوتها را بپذیرند و در وقتش مدیریتش کنند. اینکه خدا در قران گفت شما را مختلف آفریدیم و در این تفاوتها قصدی است و حواستان باشد تقواست که شما را از هم برتر می کند، حرفی بزرگ است که اغلب فراموش می کنیم. تکه اولش را می دانیم و تکه دومش را فراموش می کنیم. کاش یاد یگیریم به جای قضاوت کردن درباره هم، همدیگر را بشناسیم و به هم مهربان باشیم.

3

مدتهاست فراموش کرده ام چطور زندگی می کردم. انگار زندگی مرا با خودش برده است! این چند روز فرصت خوبی بود برای آنکه باز بلند شوم به کمک خودم بشتابم. اینکه زندگی روزمره ام را رنگی متفاوت بدهم و باز خود خودم باشم. نه اینکه این مدت خودم نبوده باشم. اما اجازه داده بودم چیزهایی دیگر مرا با خودش به راحتی ببرد و حتی رساله دکتری ام را جدی نگیرم. امروز گوش شیطان کر، حرکت خوبی کردم. امیدوارم ادامه داشته باشد. بادم باشد که در هر شرایطی نباید بگذاری زندگی روتین تو تغییری بکند. والا وقتی بگذرد و برگردی می بینی فرسنگها دور شده ای از جایی که بوده ای. آنوقت مغبون می شوی. هرچند گاهی مسیرهای پیش بینی نشده ای هست که باید دل بهشان بسپری. این به معنی گم شدن نیست. اما باید تا می شود مدیریتش کرد به هر حال.

4

زندگی قصه پیچیده ایست. همیشه باید مراقبش بود. مثل یک طفل هوایش را داشت. والا به راحتی آسیب می بیند. باید مدام کنکاش کرد نکند حسی، فکری، ایده ای، چیزی خوش با وسوسه دیگران چنان منحرف شود که خودت هم شک برت دارد واقعا درست بود؟ به نظرم اینکه می گوید مومنان اهل استقامت هستند یک بعدش همین است. دنیا پر از وسوسه است. معیارها را اگر در دست داشته باشی، با وسوسه پا سست نمی کنی. خدا بصیرتمان دهد.

 

/ 2 نظر / 50 بازدید

مجموعه ای فراتر از راز (The Secret) __ نرم افزار تبلیغات برروی وایبر مخصوص کامپیوتر 100% رایگان __ قدرتمندترین کتاب های دسترسی به هدف,تضمینی و تست شده __ آدرس سایت : WWW.RAZ.US.PN

محمد

بله مریم خانوم درست میگین بصیرت یا همون خرد چیزیه که همه باید به اون دسترسی پیدا کنیم کار ساده ای نیست و حکایت عجیبی است که نیاکان ما خردمندانه تر از ما زندگی می کردن [چشمک]