نشست فرهنگی ریاست جمهوری 92

 

برایم این برنامه بسیار مهم بود. چون راستش را بخواهید جز رهبر از هیچ مسئول رده بالای دیگری بحث فرهنگی در خور توجه نشنیده‌ام که حرفی با خودش داشته باشد. اما باز هم این فکر در من قوت گرفت که محصول تربیت وارد سیستم می‌شود و عمل می‌کند. مثالش همین آقای جلیلی که چون در جایی درس خوانده که مباحث فرهنگی اهمیت داشته‌اند، مسائل این حیطه را جور دیگری نگاه می‌کند. هر چند عرصه عمل خود چیزی دیگر است. تربیت را نباید فراموش کرد.

اما یک سئوال اساسی من از کاندیدا: مگر قرار نیست در این نشست‌ها برنامه ارائه دهند؟ چرا همه از باید و نباید و اهداف می‌گویند و هیچ کس من باب مثال هم که شده، نمی‌گوید این حرفش را چطور در چه سیستم و با چه افرادی می‌خواهد عملیاتی کند؟

پ.ن. احساسم از هریک از کاندیدا در نشست دیروز:

غرضی: کلیدواژه های فرهنگی در قالب سئوالات کلیدی، مدیریت زمان و توجه به تاریخ فرهنگ مردمی... بنظرم نتوانست بین مدیریت فرهنگ و نقش دولت در آن و فرهنگ عمومی جامعه جمع کند چون شاید تجربه‌ نشان داده است برنامه های فرهنگی دولتها به جای همراستایی با فرهنگ اصیل مردمی و تقویت بن مایه های فرهنگی، تنش زا بوده‌اند و گاهی تخریب‌گر. پس به این نتیجه رسیده است بگذاریم مردم کار خودشان را بکنند. حتما بهتر است...!

حداد: بنظرم در این حیطه بیشتر سئوال داشت تا برنامه. شاید به خاطر تجربه‌هایش در بخشهای مختلف به ابهامهایی رسیده که خب همین هم جای خوشبختی است. با ابهام رفتن بهتر از نادانی مرکب....

جلیلی: حرف‌هایش قابل تامل بود. هرچند مثل دیگران برنامه ارائه نداد. یعنی از چگونگی تحقق، چیزی نگفت. اما خیلی مرا به این امیدوار کرد که اگر مششاور رییس جمهور بشود، اتفاق خوبی رخ می‌دهد.

عارف و روحانی: بسیار شبیه بودند و دغدغه‌هایشان باز کردن فضایی بود که حالا نیست. احساسم این است که حرفهای این دونفر پر از نشانه هایی است که مسئولان باید به آن توجه کنند. وقتی فضا برای گفتگوی یک جناح بسته می‌شود، تا مدتها بعد از فرصت دادن به گفتگو باید صبر کرد که حرفهای فروخورده زده شود و بعد از آن باب اندیشیدن گشوده شود. به نظرم تفکر کردن حاصل فضای آرام و خالی شدن از بغض‌هاست...

ولایتی: تاریخ را خوب می‌داند و می‌آموزاند. جایش در شورایعای انقلاب فرهنگی خوب است.

رضایی: اقتصاد را مبنا و محور همه تحولات می‌داند. چنین چیزی در کشورهای دیگر هم تجربه شده است. روند تغییرات نگاه به توسعه از توسعه اقتصادی صرف تا توسعه انسانی پایدار امروزی خود نشاندهنده عدم کارایی نگاه صرف به اقتصاد است. هرچند شاید که با شرایط امروزی این نگاه برای کوتاه مدت کارآمد باشد. هنوز خیلی نمی‌دانم اما مطمئنم نگاه تک بعدی در هر چیز ناصواب است.

قالیباف: تجربه های خوبی دارد. مسلط است به مباحث و ژست مدیریتی دارد. حرفهایی داشت اما برنامه فرهنگی متفاوتی ارائه نداد. کارایی‌اش را در ریاست جهموری هنوز نمی‌توانم تشخیص دهم.

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
دهقانی

سلام با بخش یک سوال اساسی من از کاندیدا کاملا موافقم. ام فکر میکنم درباره رضایی حرفای اولشون رو این احساستون خیلی تاثیر داشته ولی حرفای پایانیشون تو اون11 دقیقه حرفای کاملا جدیدی بود بحث اسلام اجتماعی و سبک زندگی و متوسل نشدن ب اسلام سیاسی برای حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی. این ب معنی این نیست ک طرفدار رضایی هستم فقط چیزی بود ک ب ذهنم رسید گفتم عرض کرده باشم. موفق باشید.

حسین

شما هم مثل من مرددید. سعید به فرهنگ بیشتر پهلو می‌زند تا الباقی حضرات... و رهبر فرموده‌اند: فرهنگ چیزیست که حاضرند جانشان را در راهش بدهند!

manina

قالیباف را که نفهمیدم چطور به شان مدیریتیش پی بردیدو بماند. اما رضایی که هم به ادعای خودش و هم نزدیکان قابل وثوق در بیش از 200 سفر خود به شهرها و روستاها جزءیات زندگی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مردم را جمع آوری کرده که این خود سرمایه ایست بی بدیل که قابل تامل که هیچ و بلکه قابل استناد است، از لحاظ اراءه برنامه ها همچنان بر این باورم که با زمان های 4 دقیقهای یا مشابهات این ها که بیشتر شبیه کلاسهای اصول سخنوری می ماند نمی توان به اراءه برنامه پرداخت و پرداختن به بخشی از آسیب ها خود کاری است در حد کارستان آن هم در مقوله ای مانند فرهنگ که نه سر دارد و نه ته... در این زمینه البته با خانم/آقای دهقانی به شدت هم عقیده ام... روحانی و عارف را نیز با نظر شما موافقترم، چیزی که سالهاست مردم دور مانه اند حتی از بیانش را در این مناظره شنیدن که شاید کمی آرامشان کرده باشد. ولی چیزی که برایم جالب بود اخلاق گرایی شخص مهندس غرضی بود... کسی که بمانند که شنونده بی مانند بهاحترام تمامی سخنوران در هر لحظه رو به آنها شد و مشتاقانه گوش داد. به قول بعضی ها یه گوی طلایی برای این اخلاق مهندس غرضی گذاشتیم کنار...

نیازی

خوش به حالتون که طاقت دارید و از سر دلسوزی خطی بر صفحه ی سفید کاغذ می نگارید. خوب است که دل و دماغی برای بیان دارید. کاش من هم از منگی و گنگی نجات یابم!