فرض کن سوار ماشین هستی، ماشین مال خودت است و فقط جا برای یک نفر دیگر دارد (ماشین دو نفره). فرض کن کنار خیابان بربخوری به یک پیرزن در حال مرگ، یک آدم نازنین که قبلا تو را یکبار نجات داده و خیلی مدیونش هستی و یک دوست عزیز که خیلی دوستش داری و دلت برایش تنگ شده. چه تصمیمی می‌گیری؟ کدام را سوار می‌کنی؟

تصمیم گیری همیشه کار پیچیده و سختی است. خیلی وقتها به نظر مسیر روشنی پیش رو داریم اما بعد از مدتی که از تصمیم می‌گذرد و نگاهمان وسعت می‌گیرد و ابعاد مختلف را بهتر می‌بینیم، فکر می‎کنیم راههای بهتری هم می‌توانست باشد. تجربه در اینجا مهم است، بصیرت می‌دهد.

حالا برگردیم به سئوال. اگر آخر انسان دوستی باشی، احتمالا پیرزن را انتخاب می‌کنی، اگر خراب رفیق باشی، دوست عزیزت را و اگر آخر مرام باشی احتمالا سعی می‌کنی از زیر دین بیرون بیایی. اما یک راه انسانی وجود دارد که شاید کمتر به ذهنمان برسد: می‌شود ماشین را به آنکه مدیونش هستی بدهی تا پیرزن را به بیمارستان برساند و بعد خودش به کارش برسد و خودت کنار دوستت لحظاتی بمانی.

اینکه خود مدار باشیم یا دیگران را به خودمان ترجیح بدهیم، در تصمیم گیریهایمان تاثیر عمیقی دارد؛ چیزی که باعث تفاوت رفتار آدمهاست. اگر ما در آن سالها (که خیلی هم دور نیست)، در خرمشهر بودیم، دیگران را سوار ماشینمان می‌کردیم و می‌آوردیمشان جایی دور از جنگ؟ بی‌اعتنا رد می‌شدیم؟ می‌ماندیم کنار آنهایی که دوستشان داشتیم و ماشین را به دیگرانی می‌دادیم که باید سوار شوند؟ نمی‌دانم.

تصمیم‌گیری کار پیچیده و سختی است. اما هر لحظه با این سخت پیچیده باید دست و پنجه نرم کرد. اما بهترین تصمیم از آن کسانی است که عاقل‌ترند.

 

پ.ن: در مثال مناقشه نیست!

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
نیازی

"فتح خرمشهر فتح خاك نيست، فتح ارزشهاي اسلامي است. خرمشهر شهر لاله هاي خونين است. خرمشهر را خدا آزاد كرد." امام خمينی (ره) در خيال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هيچ صداي خمپاره ای نبود. نخلستان هايش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنيده بود، تا شهريور ماه 59 که خرمشهر، خونين شهر شد. پس از گذشت روزهای تاريک و پر دود اسارت، در سوم خرداد 1361 شهر از اشغال درآمد. خرمشهر نخل های سوخته، نخل های بی سر...

مهاجر

سلام بر جهان آرا، درود بر خرازی، آفرین بر صیاد و بالاخره سلام و درود خدا بر شیخ شریف که تا بود خرمشهر، خرمشهر بود و وقتی رفت، خونین شهر شد. http://ghonooti.parsiblog.com http://ravayatgar.org/04/038.doc (متن لینک دوم، نیاز به ویرایش دارد)