میان ماه من تا ماه گردون ... تفاوت از زمین تا آسمان است

درباره یک چریک عاشق تحقیق می‌کنم و می‌نویسم. نمی‌خواهم از او قهرمان بسازم –که فی نفسه هست- اما همه دلسوزیم از این است که کاش آنقدر دستنوشته روزانه داشت که می‌شد بدون دخالت قلم دیگری، آن را کنار هم چید و در اختیار دیگران قرار داد. نامه‌ها و یادداشت‌هایش آنفدر جذاب‌اند که اعتراف می‌کنم گاهی کپ می‌کنم، کم می‌آورم. اما حیف که کافی نیستند.

دیروز که رفتم نمایشگاه، چشمم به دنبال کتابهایی شبیه به او بود. یک کتاب از چه گوارا «خاطرات موتورسیکلت» و یک مجموعه عکسش را خریدم که با کیفیت خوب و با قیمت مناسب چاپ کرده بودند. به هرحال کتاب چه گوارا از یادداشت‌های اوست و نامه هایش. به همین خاطر که از چشم خود اوست و بیان احساسش در لحظه، ارزشی فوق العاده دارد.

کاش ما مردم شفاهی هم کم کم به نوشتن نزدیک شویم. چقدر این روزها تأسف می خورم از حقیقتی که در سینه ها حبس می شود و تاریخی که دیگران می‌سازند.

این روزها سرم گرم چریک عاشقی است که لحظات خوشی را برایم می‌سازد. هرچند نمی‌دانم کار چقدر قابل چاپ خواهد شد. بعضی عقلا می‌گویند زحمتی بی حاصل است. اما دامی است که مرا با کمال میل در خود پذیرفته است. می‌روم تا ببینم چه می‌شود. حداقل تجربه منحصر به فردی است!

 

*زندگینامه پروست را هم خریدم. این کتاب از زبان کسی است که به عنوان مراقب هشت سال با او زیسته است. کتاب جالبی است. به نویسنده ها و کسانی که زندگینامه دوست دارند توصیه می کنم بخوانند. من که از خواندنش لذت می برم. تا به حال کتابی با این زاویه نگاه نخوانده بودم؛ کلیشه‌ای، با احترامات فائقه، جذاب و با جزییات. کاملا منطبق بر شخصیت یک خدمتگزار شیفته دهاتی.

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
علی

سلام. من که هنوز نتونستم برم نمایشگاه کتاب.نشون میده زیاد مینویسی واهل مطالعه هستی.راستی منم تازه ویلاگ راه انداختم دوست داشتی یه سری به منم بزن.خدا نگهدار http://khiyaleraftan.persianblog.ir

لادن

سلام مریم جان تو دوست یکی از دوستای قدیمی من هستی که قبلا توی شریف بوده. دوست من فیزیک خونده. فاطمه که اهل مهر لامرد بوده یا همون طرفا. درست یادم نیس. به هر حال گاهی میام وبلاگت رو می خونم. احساس می کنم باهات حس مشترک دارم. بهت تبریک می گم که بین هیاهوی زندگی گن نشده ای و مثل بیشتر مردم که دارند روی این کره خاکی، فقط خاک بازی می کنند نیستی. خوشحالم که هستی... دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست