علی بن عثمان؛ ابودنیا معمّر مغربی

لاغر اندام، نسبتا کوتاه قد، چهارشانه و گندم‌گون بود و موهای سر و ریش انبوهی داشت. از قبیله همدان بود و در حضرموت یمن زندگی می‌کرد. در زمان عثمان برای زیارت حج وارد مدینه شد و شیفته حضرت علی (علیه السلام) گشت. همه عمر در خدمت امام و فرزندانش ماند و در حدیث، علوم و فنون مختلف مهارت بسیار کسب کرد.

وقتی وارد جایی می‌شد، از او تبرک می‌جستند و وقتی می‌خواستند که از امیرالمومنین حدیث نقل کند، می‌گفت «یاران و صحابه امامفراوان بودند و من از شدّتاشتیاق و محبّتی که به خود ایشان داشتم، به چیزی جز خدمت و صحبت با حضرت توجّه نمی‌کردم.» در عین حال، تعدادی از احادیثی را که به یاد داشت، برای حاضران املا می‌کرد. در جنگها شرکت می‌کرد و وقتی در صفین پیشانیش شکست، امام با دست خود، زخمش را مداوا کرد و درد دم التیام یافت. این اتفاق را با افتخار تعریف می‌کرد و جای زخم را نشان می‌داد.

وقتی در پنجاه و پنج سالگی، با پدر و عمویش راهی حج شد، در بین راه حضرت خضر و الیاس را ملاقات کرد و آنها به او مژده دادند که: عمری طولانی خواهی داشت و مهدی و عیسی بن مریم علیهما السلام را نیزخواهی دید، سلام ما را به آن دو بزرگوار هم برسان.

/ 1 نظر / 4 بازدید
کاظمی

سلام از علي بن عثمان معمّر مغربي در قرون متأخّر نيز گزارشي به دست آمده است. علاّمه مجلسي آورده است كه شيخ محمد حرفوشي (10) از عالمان و محقّقان شام (متوفّاي 1059 ق.) مي گويد: در شام، در مسجدي مهجور و مخروبه اي با پيرمردي نوراني با لباس سفيد ديدار كردم. پس از مدّتي گفت و گو، متوجّه شدم كه او در حديث، علوم و فنون مختلف فوق العاده ماهر است. از اسم و نسبش پرسيدم. او با اصرار بسيار به من گفت: من معمّر ابونيا(1)، صحابي اميرمؤمنان علي بن ابي طالب عليه السلام هستم كه در جنگ صفّين همراه او بودم و اين شكستگي سر و صورتم از اسب آن حضرت است. سپس علامت ها و دلايلي بيان كرد كه حرفوشي به سخن او يقين پيدا نمود.(2) 1. در متن ابن ابي الدنيا آمده كه قطعاً يا تصحيف و يا خطاي چاپي است. 2. بحارالانوار، ج، 53، ص 278 به بعد http://www.hawzah.net/hawzah/Magazines/MagArt.aspx?id=51652 (طبق این نظر، لقب علی بن عثمان، ابونیا است ولی بنظر همان ابودنیا درست تر است)