پدر روحاني غسل تعميدش داد و او را ويليام ناميد. در دفتر كليساي استرانفورد نوشتند: ويليام شكسپير، 26 آوريل 1564. يعني او احتمالا سه روز قبل از اين روز بدنيا آمده است. تنها مدركي كه از تاريخ تولدش مانده، همين نوشته است. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

وقتي بدنيا آمد كه سايه ملكه اليزابت بر سر انگلستان بود و جهان قديم، جامعه سنتي و سرزمين صليب مقدس و زنان قديسه و اوراد سحر و جادو داشت از بين مي‌رفت. هرچند مردم استرانفورد هنوز به شدت كاتوليك بودند و او بايد يك كاتوليك بار مي‌آمد. در خانه مادر به او چيزهايي ياد مي‌داد. اما به مدرسه پروتستان رفت. پانزده ساله بود كه آتش زدن صومعه‌ها باب شد. مي‌ديد بساط مراسم تئاتر آييني اباء و اجداديش جمع مي‌شود، حتا پدر يكي از كساني است كه اين كارها را هدايت مي‌كند چون شهردار استرانفورد و از اعضاي انجمن شهر بود.

ويليام پس از دبيرستان به دانشگاه كمبريج يا آكسفورد نرفت. در هيجده سالگي عاشق «آن»، دختر محلي و ساده‌اي شد كه هشت سال از خودش بزرگتر بود و ازدواج كردند. چند سال بعد با آن و سه دخترش به لندن رفتند. كي به لندن رفت و نمايشنامه نويسي را شروع كرد، كسي نمي‌داند. اما هنوز سي ساله نشده به شهرت و موقعيت خوبي رسيد. مي‌گويند گاهي خودش نقش يكي از شخصيتهاي نمايش را بازي مي‌كرد.

قهرمانانش اغلب گمراه‌اند يا ناتوان از پيدا كردن راه درست. «عشق» تنها علاج است و هركس از جادوي عشق بهره‌اي نبرد، از خودشناسي و درك حقيقت هستي باز مي‌ماند. نمايشهاي كمدي او تماشاچي را ميخكوب مي‌كرد، مي‌خنداند و گاه غم تلخي را در دلشان جا مي‌گذاشت. به هرحال هر كس بعد از ديدن نمايشي از او به فكر فرو مي‌رفت تا گره‌هاي ايجاد شده در ذهنش را باز كند.

شكسپير شش سال آخر عمرش را در زادگاهش گذراند و با پولي كه داشت ملك و املاك خريد و تا پايان عمر مثل ارباب زندگي كرد. روي ديواري نزديك قبرش لوحي است كه خودش براي مزارش نوشت: «دوست خوب، براي خاطر مسيح از كندن خاكستري كه در اينجا مدفون است خودداري كن. خدا رحمت كند كسي را كه به اين سنگها رحم كند و لعنت كند كسي را كه استخوانهاي مرا جابجا كند.»

از شكسپير 37 نمايشنامه و چهار كتاب «ونوس»، «لوكريس»، «عنقا و كبوتر» و «غزلها» مانده است. هيچ كدام از آنها را در زمان حياتش چاپ نكرد.

 

«همانطور که امواج دریا به سمت ریگهای ساحل روانه اند،

دقایق عمر ما همچنان با شتاب رو به پایانشان می روند

و هرکدام جای خود را با آنکه جلوتر می رود، عوض می کنند

و همه با رنج و تلاشی پی در پی به جلو می روند.

تولد وقتی به دریای بیکران روشنایی قدم می نهد

چهار دست و پا خود را به بلوغ می کشاند

با بلوغ به اوج خود می رسد

کسوف و خسوف های کج و بدخواه

با درخشندگی او به جنگ و مبارزه برمی خیزد.

و زمان که عطا کرده و ارزانی داشته

اکنون عطا و هدیه خود را درهم و پریشان می کند.

زمان شادابی و شکوفایی را که بر سر جوانی نهاده بود

فلج می کند

و بر پیشانی زیبایی خطوط موازی حفر می کند.

زمان از نوادر و گلچین های راستین طبیعت

تغذیه می کند و خود را می پروراند

و هیچ چیز بر پا نمی ایستد

مگر برای آنکه زمان با داسش آنرا درو کند.

اما تا زمان و ایامی که در امید و انتظار است

شعر من برپای خواهد ایستاد

و علیرغم دست بیرحم روزگار

ارزش تو را خواهم ستود.»
                                   

         

/ 1 نظر / 4 بازدید