میزان شک و یقین؟

کارها تمام شده بود انگار. همه چیز اماده ارائه بود. فقط داشتیم تصمیم می گرفتیم چه کسی این کار را ارائه بدهد. قرعه به نام من افتاد. وقتی قصه جدی می شود و نقطه نگاه می شوی، انگار رنگ جدیت تغییر می کند. حالا به همه چیز شک کردم. آیا همه محاسبات درست است؟ آیا جداول صحیح تنظیم شده اند؟ آیا اگر کسی درباره منطق فلان محاسبه بپرسد جواب منطقی دارم؟ ... اینجا بود که اشتباه بزرگی فاش شد... در نرمال کردن اعداد نهایی، منطق کار با نتایج نمی خواند. بماند که حل مسئله در لحظات آخر برای ارائه در جمعی موشکاف و حساس مانند حساب و کتاب شب اول قبر پرفشار است. خلاصه که مشکل حل شد اما یک چیز مسلم شد و آن اینکه شکاکیت منطقی جزء لاینفک علم بوده و هست و باید باشد. والا علم معنا نخواهد داشت. و سئوال آنکه آیا اگر منطق خودش شبهه ناک شود، باید چه کرد؟

پ.ن: این پیامک با مسمی به نام دکارت هم امروز با حال ما همراهی داشت: "ظاهراً تنها چیزی که در دنیا عادلانه تقسیم شده عقله. چون کسی اعتراض نمی کنه مال من کمه!"

/ 2 نظر / 45 بازدید
saeed

سلام وبلاگ قشنگي داري خيلي خوب بود دل نوشته هاتو خوندم وقت كردي به وبلاگ منم سر بزن ممنون

دوستدار اسلام

سلام قولا من رب رحیم به دنبال درخواست بسیار مهم دکتر رحیم پور ازغدی برای برگزاری کرسیه های آزاد اندیشی اقتصاد در نماز جمعه ی تهران، و عدم همکاری مسئولین ذیربط بدلیل فشارهای وارده از سوی اقتصاد دانان غیر اسلامی در داخل کشور، از شما وبلاگ نویس عزیز تقاضا داریم که به میزان توان خود مطلبی در خصوص لزوم طرح بحث های "اقتصاد قرآنی" در مهم ترین و پرتعداد ترین تریبون دینی کشور، در وبلاگ خود منتشر کرده تا از اندک اندک این مطالب در کنار هم موجی پدید آمده و به گوش تئوریسین های اقتصادلیبرال در کشور برسد تا بلکه قدمی در راستای زدودن مظلومیت و مهجوریت از قرآن برداشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نظریه های تولید شده ی اقتصاد اسلامی، می توانید به وب سایت http://www.kadamaei.ir/ و همچنین وب سایت http://reba.ir/ مراجعه نمایید. « ما تا به امروز می بایست مدل بومی اقتصاد را به دنیا عرضه می کردیم. ما باید هم کارآمدی در جهت رشد رونق اقتصاد، هم کارآمدی در جهت تأمین عدالت را به دنیا نشان میدادیم.» بیانات رهبری - 85 (دیدار با دست اندرکاران اصل 44) و تا به امروز هنوز...