امروز تجربه دفاعیه را از سر گذراندم؛ تجربه‌ای غیر قابل پیش بینی و منحصر به فرد برای هر کس.

راستش همه چیز خوب پیش رفته بود. یعنی پایان نامه در کمال آرامش و زودتر از زمان مقرر به پایان رسیده بود و هر کس از محتوا خبرکی داشت، تمجید کرده بود که کار نویی است و نه چندان آسان. حتا یک دلیل آنکه دیر تصویب گرفت، نگرانی گروه از این بود که شاید کم بیاورم! اما خدا را شکر بهتر از تصور اساتید راهنمایم تمام شد. کسانی هم که در حوزه توسعه اطلاعی داشتند، کار را پسندیده بودم. اما به قول یکی از اساتید راهنمایم، مثل خیلی از تجارب غیر منتظره دیگر به خصوص در جلسات شاخ و شانه کشی، کار کشید به تسویه حساب‌های شخصی!

البته اساتید راهنمایم سنگ تمام گذاشتند؛ در کمال ناباوری من و دیگران. چون اساساً اساتید من بسیار مؤدب و کم حرف هستند و خیلی اهل جدل در جلسات قبلی نبوده‌اند. حتا یکی از ایشان به من گفته بود دفاعی نکنم، اما نوبتم که رسید و اجازه خواستم، محکم گفت دفاع کن لطفاً.

خلاصه که بگذریم از این کار خنده دار. اما همه اش دارم فکر می‌کنم چرا وقتی پشت میز قضاوت و داوری می‌نشینیم، اعتماد به نفسمان گاهی اینقدر قلنبه می‌شود؟ چرا امور عادی زندگیمان از اعتقاداتی که می‌توانیم ساعت‌ها درباره‌اش داد سخن سر دهیم، جدا و منفک است و آنوقت تئوری عدم تفکیک را در بوق و کرنا می‌کنیم که آقا جان تفکیک کار غربی‌هاست (منظورمان از غربی هم آدم‌های بی‌خداست. دقت کنید. مهم است.)، وحدت عزیز من، وحدت! چرا زبانمان به ایراد علمی نمی‌گردد؟ چرا ...

تعجب اساسی من از این بود که داور محترم بدون اینکه حتا یکبار به چشم من متهم نگاه کند- البته این از اصول داوری است و نشانه حقگویی احتمالاً- تمام لحظات دیوار کناری مرا مخاطب گرفته بود! آخر هم گفت آیین نگارش دانشگاه مشکل دارد و تمام!

خلاصه که به قول استادم تلافی چیزهای دیگر را سر پایان نامه عزیرم خالی کرد. جالب بود. اصلا فکر نمی‌کردم روزی ببینم یک پایان نامه اینقدر مهم است و می‌شود از آن به عنوان سنگر استفاده کرد!

اما درس‌های امروز جلسه دفاعیه بنده:

1-      زیرک باش و بدان چگونه و در کجا و چطور مؤدبانه ضربه نهایی را فرود بیاوری.

2-      مهم نیست که حرفت منطقی باشد، مهمتر این است که حتما حرفی برای گفتن داشته باشی و روی آن پایت را بفشاری!

3-      برای اینکه بتوانی هر چه از دهان مبارک در می‌اید، با اعتماد به نفس بگویی، کافی است به چشم طرف نگاه نکنی.

البته رتبه عالی را دریافت کردم. اما با این همه فکر می‌کنم ما آدم‌ها دوست نداریم این ابهام را در ذهن کسی ایجاد کنیم که: آهای یارو، اینجا دنیاست. من زمینی‌ام و تو نباید شیرینی چیزی را تا ته بچشی. کمی نمک و فلفل لطفاً برای حلال شدن.

پ.ن: جدای از همه این حرف‌ها، خودمانیم، چیزی زیباتر از علم و علم آموزی هست؟ پس پوست کلفت، کفش آهنی، صبر ایوب و سماجت را بردار و راه بیفت. بی‌خیال آدم‌ها...

/ 7 نظر / 4 بازدید
مهری

تبریک می گم مریم جان. خسته نباشی. [گل][گل][لبخند]

مرضیه

مبارکه. خیلی مبارکه. چرا نگفتی هفته‌ی قبل که دفاع داری؟ دیگه وقت شیرینی شد. عمرن بذارم از زیر این یکی در بری

سمیه

عرض سلام و تبریک میشه با گفتن رشته تحصیلی و عنوان پایان نامه و ترجیحا مقطع (ارشد یا دکترا) آبی به آتش کنجکاوی حقیر بریزید؟! [خجالت] ممنون هماره در پناه حضرت حق موید باشید

مریم برادران

پاسخ به سمیه: کارشناسی ارشد مدیریت اموزشی با پایان نامه مولفه های آموزشی توسعه انسانی از دیدگاه اسلام (البته مولفه های غربی را هم مجبور بودم استخراج کنم که کردم!)

سمیه

ممنون نظر خصوصی...

نیازی

خدا رو شکر سپاس مخصوص خداوندی است که در نیاز را جز به سوی خود به روی ما بست . سپاس خدا را به اندازه همه سپاسی که نزدیکترین فرشتگان و گرامی ترین بندگان و پسندیده ترین ستایش کنندگان او را ستایش کرده اند ٬ سپاسی که بر سپاس های دیگر برتری داشته باشد مانند برتری که پروردگار نسبت به آفریدگان دارد . خوشحال کننده بود موفق باشید

بهتون افتخار میکنم به عنوان یه دختر ایرانی و دوستون دارم . حق پشتیبان شما باشد انشالله