مدرسه نمونه با معلم نمونه

امروز رفته بودم به یکی از مدارس نمونه. برای درس سنجش باید آزمون سازی کنیم (یک کار بیهوده). با یکی از معلمها صحبت کرده بودم و با کمال میل قبول کرد که همراهشان باشم.

امروز جلسه‌ای با حضور معلمان درس فیزیک بود و سئوالهایی که برای امتحان آخر سال طراحی کرده‌اند را بنا بود بیاورند و درباره جامعیت یا نواقص کارش حرف بزنند. من البته نقشم ناظر بود، همین. اما ناظر بودنم زیاد طول نکشید و مثل نخود مجبور شدم قاطی آش شوم.

قصه از آنجا شروع شد که معلمهای با سابقه درباره مفاهیم دچار اشتباههای فاحش بودند و احتمالا سکوت چیز پسندیده‌ای نبود. شاید هم تعصبم نسبت به این مفاهیم، به خصوص بحث موج و نور نگذاشت که ناظر باقی بمانم. مثلا هنوز نمی‌دانستند که نور هم جزیی از موج الکترومغناطیس است و مقایسه بین نور و موج الکترومغناطیس و نسبت حساسیت این دو به مواد کار درستی نیست یا در تشخیص منبع مولد موج اینطور سردرگم بمانند. باورم نمی‌شد که مسائلی به این سادگی برای معلمهای باسابقه دوره راهنمایی یک مدرسه معتبر که اسمش دهان پر کن است، هنوز جا نیفتاده، دلم برای شاگردها سوخت.

 نمی‌دانم آن معلمی که جوانتر بود و فوق لیسانس فیزیک هم داشت هم متوجه اشکالها بود یا ادب را رعایت می‌کرد یا مساله‌ای دیگر در بین بود که من نمی‌فهمیدم. به نظر یکی از آنها قبیح بود که در این سن و سال برود و کسی را بیابد که اشکالهایش را رفع کند! بگذریم.

اتفاق عجیبی بود. البته فضولی من باعث شد که جلسه زیاد طول نکشد! حالا نمی‌دانم واقعا کار درستی کردم که حرف زدم یا نه. شاید ادب چیز دیگری حکم می‌کرده است. خدا عاقبت دانش‌آموزان این مرز و بوم را به خیر کناد.  

/ 6 نظر / 4 بازدید
نازنین.تنها

واقا نه تنها برای این مسٍله بلکه برای مسائل بزرگ دیگه هم متاسفم[لبخند]

مهاجر

(دنباله متن بالا) شاید آن موقع که خود دانش آموز یکی از به اصطلاح همین مدارس نمونه بودیم و مُهر پزشک و مهندس و ... را البته نه به زور بر پیشانی تک تکمان می زدند، خیلی مقصر نبودیم، ولی حالا چه؟ نمی شود برویم و بشویم معلم دانش آموزان همان مدرسه نمونه (نه لزوماً معلم مدرسه) و بجای اینکه هر صبح و شام از خداد مدد بخواهیم، خودمان به داد استعدادهای دانش آموزان این مرز و بوم و صد البته به داد اسلام برسیم؟ از دانه گندم باید یاد گرفت که از نوع خودش، هفتاد بلکه بیشتر می سازد، آن هم بیش از اینکه از خاک مدد بگیرد از هوا استفاده می کند!!! با این استعدادی که خدا به امثال ما داده است، همان کرده ایم که آیه 264 سوره مبارکه بقره می فرماید. باید یک قدم و فقط یک آیه جلو برویم و اگر نه برای "ابتغاء مرضات الله" بلکه برای "تثبیتاً من انفسهم" هم که شده، استعدادمان را درجای درست خرج کنیم وگرنه همان "صفوان علیه تراب" خواهیم بود و شاید هم "فاصبها اعصار فیه نار فاحترقت" (بقره/266) بشویم. خدا خودش رحم کند.

مهاجر

سلام (ببخشید که کمی طولانی است و باید در دو قسمت بفرستم.) یادتان هست جایی نوشته بودید، خراب کردن این همه استعداد، استعداد می خواهد؟ من هم به این حرف معتقدم؛ منتها شاید در اینکه چه کسی این همه استعداد دارد! اختلاف نظر داشته باشیم. من معتقدم؛ "به نظر یکی از آنها قبیح بود که در این سن و سال برود و کسی را بیابد که اشکالهایش را رفع کند!" اکثر مواقع برمی گردد به اینکه استعدادشان بیشتر از این قد نمی دهد. به عبارت دیگر، اینکه بدانی که نمی دانی خودش مسأله ای است که نمی توان از هر ذهنی توقع داشت، از پس درکش برآید. من فکر می کنم همین ما که ادعای استعدادمان می شود، شده ایم استعداد خراب کن. چطور؟ بجای اینکه استعدادمان را صرف ساخت استعدادهای دیگر کنیم، شده ایم مخترع نمونه فلان جشنواره، پزشک سال فلان کشور، داور جشنواره انتخاب کتاب...، طراح برتر نرم افزار جامع...، استاد برتر دانشگاه ...، مهندس ارشد پروژه ملی .... (حساب آنها که رفتند و گاهی فکر می کنم خدا کند که برنگردند؛ جداست)

شما چی خوندید در دانشگاه؟

زهرا

اگه منو به عنوان دوست اینترنتی می پذیرید از این به بعد با نام زهرا حاجی پور براتون کامنت می ذارم[نیشخند] این پستتون هم قشنگ بود. موید باشید مریم خانم 31 ساله[نیشخند] شجاعتتون تحسین بر انگیزه[چشمک]

جلال حبیبی

سلام تازه اینجا رو پیدا کردم. البته دورادور می شناسمتون. هم دانشگاهی بودیم. اما در مورد این پست ... تعجب می کنم که از بابت این قضیه آرزوی عاقبت بخیری کرده اید برای دانش آموزان. به نظرم این خیلی فاجعه نیست. فوقش دانش آموزا اشتباهات معلم ها رو هم یاد می گیرند. مدرسه ابتدایی سراغ دارم که قبل امتحان آخر سال کلاس تقویتی (!) می گذارند سوالها رو به بچه ها می رسونند تا آمار قبولی بره بالا!! طفلک بچه اومده بود خونه گفته بود مدرسمون خیلی خوبه. چند تا از مسأله هایی که یادمون داده بودن تو امتحان اومد.!!!