روستای سرخ<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

روسریهای بزرگ سفید با گلهای سرخابی و برگهای ریز سبز، دامنهای کوتاه پلیسه و لپهای گلی. زنهای ابیانه ای همه این طور لباس می‌پوشند. مردها هم تنبانهای سیاه می پوشند؛ شلوارهای سیاه پاچه گشاد. دوخت پاچه تنبان جوانها دوختهای مورب دارد و پیرها دوخت صاف. جمعیت مسنی هستند. جوانها رفته اند پی درس و تحصیلات.

مسجدهایش گلدسته و گنبد ندارد. فقط حرم امامزاده هارون، فرزند امام موسی کاظم، گنبد کوچکی دارد. کناره امامزاده را که بگیری و صاف بروی، می رسی به یک چشمه. جای دنجی است و کمتر آدمی آنجا سر و کله اش پیدا می شود!

نخل کشی روز عاشورا در ابیانه هم مرسوم است. نخل را برمی دارند و روی دوششان می کشند تا کنار آن چشمه و بعد بالای تپه و از آنجا روستا را دور می زنند تا نخل را برگردانند سر جای اولش.

در دامنه کوه انبارهای کوچکی ساخته اند. روز تاسوعا و عاشورا دامها را آنجا نگه می دارند که بو، عزادارها را ناراحت نکند. بقیه سال انباری است.

خاله کشور، مسجد پرازه، آتشکده هارپاگ، مسجد حاجتگاه، مسجد جامع، لباسهای محلی، نقشهای چلیپا روی درها و خاک سرخ ابیانه همه دیدنی است.  این روستا اخرین جایی است که دین اسلام را قبول کرده است. زبان مردم پهلوی دری است.

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید

ابيانه يک امامزاده داره اون هم امامزاده يحيی و عيسي در واقع ۲ امامزاده در يک مکان