تفاوت فتوا با حکم

 

در صورتیکه فتوای مرجع تقلید و حکم فقیه حاکم خلاف یکدیگر باشند، به یقین حکم ولی فقیه مقدم و مخالفت با آن حرام است. مثلاً:

-  مجتهدی فتوا دهد احتکار در غیر طعام اشکال ندارد. ولی فقیه حاکم با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، حکم کند که احتکار هرگونه کالای مورد نیاز جامعه حرام است. در اینجا دستور ولی فقیه اجرا می‌شود و بر مقلّدان آن مرجع نیز تبعیت لازم است.

- اعلام رویت ماه شوّال حکم است نه فتوا.

آموزش فقه؛ محمدحسین فلاح زاده

 

پ.ن، بابت پاسخ به دوستان:  این موضوع در اغلب رساله ها عنوان شده است. اگر وقت خواندن ندارید یا پیدا کردن این مطلب در رساله برایتان کار آسانی نیست، از دفاتر مراجع هم می توانید بپرسید. من منبعی که از روش مطلب را نوشتم، ذکر کرده‌ام. چون این کتاب به زبان ساده نکات مهم فقهی را توضیح داده است. رساله نیست و بیشتر از رساله ها استفاده کرده است. یک منبع درسی محسوب می‌شود. مرجع اصلی آن رساله امام است و در مواردی استفتائات را عنوان می‌کند.

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
میترا نصیری

سلام وبلاگ قشنگی و پر محتوی داری به وبلاگ منم سری بزن تا با هم بیشتر همکاری کنیم ، مطمئن باش بدون هیچ هزینه و وقت ، اصلآ بدون کلیک روی تبلیغات و عضو شدن تو سایتهای مختلف می تونید درآمد داشته باشی مهم اینکه هر وقت که تو اینترنت بری حالا هرکاری داشته باشی دانلود کردن یا وبلاگ update کردن و غیره برات درآمد حساب می شه چیزی واقعا از دست نمی دی حتی اگه وقتی براش نذاری هر 5 ماه $20 می گیری

یونس

فعلن نقش ما نقش آلیس در شهر عجایبه! جالب‌تر اینکه اختلاف هر سال سر دیر اعلام کردن ولی فقیه زود اعلام کردن مراجع بود امسال برعکس شد!

زینب

ولی فقیه مگه نباید عادل باشه؟

پیچک

یعنی مراجع همین قدر به اندازۀ شما نفهمیده‌اند فقه را آقای فلاح‌زاده؟؟!! ...یک جای کار می‌لنگد! ...شاید نمی‌شود گفت کجا!!

هیچ

میشه بگی این آقای فلاح زاده کدام نظر در زمینه ولایت فقیه را قبول داره؟ ما که نفهمیدیم این را از کجاش در آورده و بر اساس نظر کی گفته!!!!