<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

ما یک درختچه نارنج داریم که در یک گلدان کاشته ایم. فکر کنم پانزده سالش باشد؛ شاید هم بیشتر. اما هیچ وقت باری نداده. این درختچه را مادربزرگم کاشت. تبحر خاصی در این کار دارد. باغچه کوچک خانه شان پر از درختهایی است که خوب میوه می دهند؛ نارنج، پرتقال، انجیر و تا چندوقت پیش گیلاس. دست خوبی دارد (حتما خاک خوبی هم دارند). خلاصه این درختچه را که آنوقتها نهالی بود، داد به ما. یکی هم  داد به عمه. آنها نهال را کاشتند توی باغچه و هرسال کلی نارنج می دهد. اما درختچه یک متری ما، نه بزرگتر شده و نه میوه ای می دهد. مادربزرگ می گوید «این تنها درختیه که من کاشته م، بعد از پونزده سال عقیمه!» خانه ما باغچه ندارد والا این هم می توانست مثل همان درخت خانه مادربزرگ و یا درخت خانه عمه الان پر از نارنجهای درشت و آب دار باشد.

بی انصافی نکنم. البته هر سال تعداد زیادی پروانه پرورش می دهد. پروانه ها می آیند و روی او تخم می گذارند. تخمها کرم می شوند و از برگهای نارنج می خورند، پیله می بندند و بعد پروانه می شوند. اما خب، می گویند اگر می شود چیزی خوبتر بشود چرا فقط خوب باشد!

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
amin

به اميدباردار شدندرختت از شما دعوت می کنم در نظر سنجی ما شرکت کنی .منتظر نظر هايت هستم

فرخنده

سلام عزيزم به اينجا يه سری بزن

من

براي رشد خيلي فاكتورهاي مهمي رو بايد رعايت كرد.

حورا

سلام دلم به حال نهال خونتون ميسوزه اگهاون عقيم مونده گناه از اون نيست از روزگاره که اونو تو يه گلدان کوچلو جا داده و گر نه اونم الان برای خودش يه درخت بود